אמצעי אכיפה של משטרת ישראל

אמצעי אכיפה של משטרת ישראל

עבירות תנועה של מהירות מופרזת מעל המותר בחוק, הפכו להיות אחת העיקריות שמשטרת ישראל שמה לה בראש ובראשונה לאחת ממטרותיה הראשונות לאכיפה בכבישי ישראל.

להלן סקירה קצרה על מגוון ממכשירי האכיפה שמשטרת ישראל עושה שימוש בכבישי ישראל.

מצלמות קבועות מסוג גאטסו

מצלמת אלו מותקנות על עמודי מתכת ומקובעות בצידי הכבישים, משמשות לאכיפת מהירות מופרזת ורמזור בו זמנית.

מצלמות הגאטסו, מופעלות ע"י מיקום 2 פסי הפעלה המונחים בתוך האספלט של הכביש, מס' מטרים לאחר מיקום המצלמה עצמה, תוך שביכולתה לחשב את המהירות של הרכב שעבר מעליהן.

כיום בניגוד לעבר, שהיה צורך לעבור פיזית בכל מצלמה ומצלמה על מנת לאסוף הנגטיבים של צילומי העבירות, היום המצלמות מחוברות בחיבור סלולארי למערכות המשטרה, כך שהמידע מגיע תוך זמן קצר בשאיפה, כי דו"ח התנועה יישלח לאזרח תוך 72 שעות מביצוע העבירה.

ממל"ז

אמצעי נפוץ לאכיפה בכבישי ישראל, על ידי משטרת ישראל, הינו מכשיר בדמות אקדח לייזר, שנמצא בשימוש בניידות משטרה גלויות וסמויות. השימוש בממל"ז מתבצע לרוב בשעות היום, אולם קיימת אפשרות המתבצעת גם בשעות הלילה.

בניגוד למצלמות הקבועות בצידי הכביש, שם נשלח דוח התנועה באמצעות הדואר לאחר ביצוע בעבירה, בשימוש בממל"ז, על השוטר שזיהה את העבירה לעצור את הרכב, להציג בפני הנהג את המהירות בה הוא נמדד, ולתת לו דו"ח תנועה במקום.

מולטנובה 6F קבועה

מכשיר הינו קבוע ומבוסס על אכיפת מהירות מופרזת באמצעות רדאר ומצלם במשך 24 שעות ביממה, כאשר הצילום נעשה בסרט צילום רגיל- 35 מ"מ, ואורך כל סרט מספיק לכ- 300-400 תמונות. מכמונת זו זהה במרכיביה למולטנובה הניידת עליה יורחב בהמשך.

עם התקנת מצלמות הגאטסו החדישות יותר, הולך ופוחת השימוש במצלמות אלו, כאשר היתרונות הטכנולוגים מהווים יתרון ברור למצלמות הגאטסו באכיפת עבירות מהירות.

מולטנובה 6F ניידת

בדומה למולט נובה הקבועה, מכשיר זה מבוסס על אמצעי רדאר ופלאש לשם אכיפת עבירות מהירות מופרזת. מכמונת. מכשיר זה מותקן בתוך ניידת משטרה גלויה או סמויה.

גם כאן מתבצעת אכיפה באמצעות שימוש בסרט צילום עם כמות מוגבלת של תמונות, כאשר ברב המקרים, יעשה בה שימוש בניידת סמויה, כך שצילום עברייני המהירות מתבצע בצורה אוטומטית וכל נהג שיעבור את המהירות המותרת בחוק, יצולם ודוח התנועה יישלח אליו באמצעות הדואר, על פי הכתובת המעודכנת במשרדי הרישוי של בעלי הרכב.

עו"ד עופר הבר, עורך דין לתעבורה בחיפה והצפון לשירותכם.

הרשמה לקבלת עדכונים:

מעוניינים לקבל פסקי דין, מאמרים ועדכונים חדשים ממשרדנו ? השאירו לנו פרטים ונדאג שתישארו מעודכנים !