נהג חדש

נהג חדש בדיני תעבורה

נהג מוגדר "נהג חדש" עד שנתיים מקבלת רישיון הנהיגה, כאשר בתקופת השנתיים הראשונות, יחולו על הנהג החדש, תקנות מיוחדות למעמד זה בהתייחס לשמירה על חוקי התנועה וכללי הבטיחות.

להלן הדרישות המחייבות נהג חדש:

      הצגת שלט "נהג חדש" בזמן הנסיעה.

שלט עם כיתוב שחור על רקע צהוב מחזיר אור. השלט נועד ליידע נהגים אחרים כי לפניהם נהג חסר ניסיון, כדי שיגלו כלפיו זהירות וסבלנות. נהיגה ללא שלט היא עבירה, וכך גם נהיגה עם שלט "נהג חדש" למי שאינו כזה.

      ליווי הנהג והגבלה על מספר הנוסעים ברכב.

נהג חדש עד גיל 21, חייב במלווה במשך 3  חודשים. בתקופה זו הוא יכול להסיע מספר נוסעים ללא הגבלה.

דרישות נהג מלווה הינן, בן 24 שנים ומעלה, המחזיק ברישיון נהיגה בתוקף לאותו סוג רכב 5 שנים לפחות, או בן 30 ומעלה, המחזיק ברישיון נהיגה שלוש שנים לפחות, או  מורה לנהיגה בעל ותק של חמש שנים בנהיגה.

בתום תקופת שלושת החודשים לעיל ובמשך שנתיים מיום קבלת הרישיון או עד הגיעו לגיל 21, יוכל הנהג החדש, להסיע עד שני נוסעים, אלא אם נוסע איתו מלווה.

נהג חדש מעל גיל 21  – לא תחול עליו הגבלה של מספר נוסעים.

    נהג חדש ועבירת מהירות מופרזת

מרבית מן הנהגים החדשים,  אינם מודעים לכך שנהיגה במהירות מופרזת ואפילו בחריגה קטנה מן המותר בחוק, עלולה להביא לחיובם בסנקציות קשות ע"י רשות הרישוי, עוד בטרם סיום תקופת השנתיים של היותם "נהג החדש".

בקרב נהגים "רגילים" ולא נהגים חדשים, אשר חורגים מן המהירות המותרת וקבלת דוח תעבורה על מהירות מופרזת למשל, עד 20 קמ"ש מעל בתוך העיר או חריגה של עד 25 קמ"ש מעל מחוץ לעיר, מקבלים במרבית המקרים, דו"ח מסוג ברירת משפט בלבד שסך הקנס בו הנו 250 ₪ ואינו נושא בחובו חיוב בנקודות רישוי.

אולם, נהג חדש אשר נתפס בעבירת מהירות מופרזת, יופתע לגלות, כי בסיום תקופת ה"נהג חדש", רשיון הנהיגה שלו לא יחודש ויתרה מכך, יהיה עליו לעבור מבחן עיוני ותיאורטי אשר רק בסיומו יחודש רשיון הנהיגה.

תנאי נוסף, הינו כי מרגע החידוש לאחר העבירה, גם תקופת ה"נהג החדש" תחודש לשנתיים נוספות ולא תסתיים  כפי שהיה צריך להיות מלכתחילה.

הימנעות מעבירות חמורות

נהג חדש שיורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ו/או מעשי ו/או בדיקה רפואית – לפי החלטת משרד הרישוי. עד שיעמוד בתנאים אלה רישיונו יישלל, ולאחר מכן הוא ייחשב שוב כ"נהג חדש" למשך שנתיים נוספות !

להלן רשימת העבירות החמורות לנהג חדש:

■ נהיגה ללא רישיון בתוקף, או שלא על פי תנאי הרישיון, כולל מתן רשות לאדם אחר לנהוג שלא כחוק ברכב שבאחריותכם.

■ שימוש ברכב לביצוע עבירה.

■ אי-עצירה לפני מסילת ברזל.

■ אי-מתן זכות קדימה.

■ נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים.

■ עקיפה שלא כחוק.

■ נהיגה במהירות העולה על המותר בחוק.

■ חציית מסילת ברזל בדרך לא סלולה.

■ אי-דיווח על תאונת דרכים.

■ אי-מתן עזרה לנפגע תאונת דרכים.

■ ביצוע עבירה שגרמה לתאונת דרכים בה נפגע אדם.

■ ביצוע עבירה שבית המשפט גזר עליה פסילת רישיון בפועל ל-3 חודשים ויותר.

■ נהיגה ללא מלווה.

      קורס רענון בשנה החמישית להוצאת הרישיון

במהלך השנה החמישית להוצאת הרישיון יוזמן הנהג החדש, לקורס רענון בן 12 שעות, חידוש רישיון הנהיגה מותנה בביצוע הקורס ועמידה במבחן עיוני שיתקיים בסופו.

עו"ד עופר הבר, עורך דין לתעבורה בחיפה והצפון לשירותכם.

הרשמה לקבלת עדכונים:

מעוניינים לקבל פסקי דין, מאמרים ועדכונים חדשים ממשרדנו ? השאירו לנו פרטים ונדאג שתישארו מעודכנים !