היתר בניה

מהו היתר בניה ?

כמעט לכל שינוי ו/או בנייה בבית או בעסק, נחוץ היתר בניה של הרשות המקומית.

היתר בניה ניתן מטעם הועדה של הרשות המקומית לתכנון ובנייה ומטרתו היא לדאוג שכל השטח הכפוף לרשות המקומית, עומד בתקני הבנייה שנקבעו מטעמה לאזור עליו היא ממונה. 

כל תוספת ו/או שינוי, אמור לעבור אל הוועדה לתכנון ובנייה ברשות המקומית, כתוכניות עבודה ולאחר החלטתה של הוועדה, יישלח מטעמה היתר בניה אל האדריכל ולקוחו. להיתר יצורף מסמך שיפרט את התנאים בהם צריכה הבניה לעמוד.

 סוגי היתרי בנייה:

קיימים ארבעה סוגים של היתרי בניה , כאשר חשוב, כי בעת הגשת בקשות לקבלת היתרי בניה, יש להקפיד לעבור על השרטוטים עם בעלי מקצוע מתאימים (מהנדס, אדריכל, הנדסאי)  על מנת לוודא שהתוכניות עומדות בסטנדרטים של הרשות המקומית, דבר אשר ישפר את סיכוי ההליך כולו ומניעת סחבת ו/או הליכים משפטיים ללא צורך.

 להלן ארבעת סוגי היתרי הבנייה הקיימים:

 היתרי בנייה לבניית מבנים והריסה של מבנים קיימים – כאשר אדם מעוניין להקים מבנה חדש או להרוס מבנה קיים, עליו לשלוח אל הוועדה לתכנון ובנייה תוכניות מפורטות של המבנה, אשר יכללו : שרטוט הנדסי, תרשימי מערכות (ביוב, מים וכו') ואף פירוט של איזורים חיוניים שונים (למשל, חניה, אשפה). חשוב לציין, שקבלת היתר בניה עבור בניית מבנים חדשים תותנה בהמצאת אישורים מטעם גופים נוספים, כגון: שירות מכבי האש, מחלקת התברואה, משרד הבריאות ועוד.

 היתר בניה של תוספת למבנה – ההליך של קבלת היתרי בניה עבור תוספות למבנים אינו שונה במהותו מההליכים האחרים, אך עבור תוספות בנייה מסויימות קיים הליך מקוצר יותר. על מנת לייעל תהליכי בנייה המוגדרים בחוק כ"עבודה מצומצמת" (למשל – התקנת אנטנות, פרגולות, גדרות וכו'), ניתן להגיש לוועדה המקומית טופס לקבלת היתר בניה עבור עבודה מצומצמת, אשר הליך קבלתו הוא מהיר יותר מההליך הרגיל. 

היתר בניה לשימוש חורג במבנה – שימוש חורג מוגדר כשימוש במבנה בניגוד לייעודו המקורי, כפי שהוא מופיע בתוכנית ההיתר המקורית. היתרי בנייה מסוג זה מותנים בדרך כלל בפרק זמן כלשהו, וחשיבותם היא רבה במיוחד בתחום של רישוי עסקים , מפני שקבלת היתר בנייה היא צעד בסיסי בתהליך קבלת רישיון העסק.

היתרי בנייה להכנסת שינויים פנימיים במבנים משותפים - היתרי בנייה אלה, נדרשים בדרך כלל על ידי בעלי דירות, אשר מעוניינים להכניס שינויים בדירתם. מדובר בשינויים שיהיו בעלי השפעה על שלד הבניין או אחת מהמערכות המשותפות שמותקנות בו (למשל, מערכת המים).

 מעבר לאמור לעיל, גם הצבת שלט לעסק, גדר וכיוצא בזה, מחייב את המבקש לקבל היתרי בנייה. לכן, מומלץ מאד להתייעץ עם עורך דין המתמחה בענייני רישוי עסקים, טרם הוספת כל שינויי במבנה או סביבותיו, על מנת לקבל היתר בניה עפ"י החוק ולהימנע מאי נעימויות כמו הוצאות מיותרות ו/או שלילת רישיון עסק.

 ניסיונו והתמחותו הבלעדית של של עו"ד עופר הבר בהליכי רישוי עסקים והשגת רישיון עסק, מסייעים בהשגת תוצאות טובות יותר עבור לקוחותיו, צרו קשר עם משרדנו, על מנת שנוכל לסייע בייעוץ משפטי הולם.

עו"ד עופר הבר, עורך דין לרישוי עסקים ותכנון ובניה בחיפה והצפון לשירותכם.

הרשמה לקבלת עדכונים:

מעוניינים לקבל פסקי דין, מאמרים ועדכונים חדשים ממשרדנו ? השאירו לנו פרטים ונדאג שתישארו מעודכנים !